Staff

LIST OF CURRENT STAFF AT DYFFRYN TAF

Headteacher

Mr Julian Kennedy


Assistant Headteachers

  • Mrs Helen Disney
  • Mr Gareth Smith
  • Dr Helen Thomas

Heads of School

  • Mrs Lisa Glyn Thomas – Head of Year 7
  • Mrs Emma Barnard – Head of Year 8
  • Miss Angharad Davies – Head of Year 9
  • Mrs Ayesha Rimmer – Head of Middle School – Years 10 & 11
  • Mr Gareth Smith – Head of Upper School – Years 12 & 13
  • Mrs Leri Lloyd-Philips – Learning Mentor Upper School

Welsh Department

  • Mrs Hayley Chucas – Head of Department
  • Mr Geraint Evans
  • Mrs Lisa Glyn-Thomas
  • Mrs Eleri Llewelyn
  • Mr Stewart Kelly

English Department

  • Mr Daniel Filipovic – Head of Department
  • Mrs Maria Holmes
  • Mr Kerr Yule
  • Miss Jennifer Hope
  • Mrs Emily Jenkins

Mathematics Department

  • Mrs Hannah Absalom - Head of Department
  • Mrs Rebecca Hopkins
  • Mrs Caryl Evans
  • Mrs Andrea Picton-Davies
  • Mrs Amanda Spiller
  • Mr Michael Legg

Science Department

  • Dr Mark Smith – Lead in Science/Physics
  • Miss Michelle Baddeley – Assistant Lead in Science/Biology
  • Mr Jonah Meredith - Physics
  • Mr Alan Williams - Physics
  • Mr Owen Pulman-Slater – Chemistry
  • Mr Rhys Thomas – Chemistry
  • Mr Richard Taylor – Biology
  • Mrs Helen Disney – Biology

Physical Education

  • Mrs Sophie Palmer - Head of Department
  • Miss Judith Roberts
  • Mr Mark Corby
  • Mr Gethin Greves
  • Mr Geraint Evans

History Department

  • Miss Victoria Kucyj - Head of Department
  • Mrs Ayesha Rimmer
  • Mrs Rosie Davies

Geography Department

  • Miss Elizabeth Thomas – Head of Department
  • Miss Joanne McCourt
  • Mr Gareth Smith

Art Department

  • Mrs Rebekah Frost – Head of Department
  • Miss Karen James

Music Department

  • Mrs Lynne Davies – Head of Department
  • Mr Richard James
  • Mrs Emma Wood

Drama Department

  • Mr Martin Wigley

Design & Technology Department

  • Mrs Emma Barnard – Head of Department
  • Mrs Linda Bartlett
  • Miss Hayley Adams
  • Mr Dominic La Trobe
  • Mr Richard James

Religious Education Department

  • Mrs Natalie Giles - Head of Department

French Department

  • Mrs Leri Lloyd-Phillips
  • Miss Angharad Davies
  • Mrs Catrin James

Computer Studies / IT Department

  • Mr Neil Roberts – Head of Department
  • Miss Lucy Anthony

Health & Social Care

  • Dr Helen Thomas
  • Mrs Liana Mason

Cover Assistants

  • Mrs Tanya Croston-Evans
  • Mrs Nina Mammatt

Additional Learning Needs Department

  • Mrs Liana Mason – ALNCo

Curriculum Assistants

  • Mrs Rhian Phillips
  • Mrs Julie Thomas

Teaching Assistants ALN

  • Mrs Tanya James
  • Miss Emma Palmer
  • Mrs Marian Richards
  • Mrs Susan Treacy
  • Mrs Holly Booth
  • Ms Lorna Sharp
  • Mrs Val Watts
  • Mrs Sarah Jones
  • Mrs Alyson Williams
  • Miss Emily Rees

Technical Staff

  • Mrs Amanda Thorpe – Laboratory Technician
  • Mrs A Davies – Laboratory Technician
  • Mr Simon Williams – Network Manager
  • Mrs Gill Clarricoats – IT Technician

Administrative Staff

  • Mrs Catrin Cole– Deputy Principal Officer/Headteacher’s PA/Clerk to the Governing Body
  • Mrs Sandra Davies – Finance Manager
  • Mrs Ceri Moremon – Administrative Officer
  • Mrs Hefina Jones – Administrative Assistant/Exams
  • Mrs Ceri Newton – Reprographics Technician
  • Ms Katie Topliss – Receptionist
  • Mrs Mandy Smith – Attendance Clerk
  • Ms Helen Muskett – Librarian
  • Mr Nigel Phillips – Caretaker
  • Mr Robbie Waters – Caretaker

Youth Worker